Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chcete začít malovat a nevíte čím?

13. 10. 2008

Malování x kreslení

Malování je způsob výtvarného vyjádření, který používá linie i barevné plochy, na rozdíl od kreslení, které je založeno výhradně na liniích. Pokud vás tedy zajímá spíše kreslení, dozvíte se více ve zvláštní kapitole Kresba. My se teď budeme zabývat základními malířskými technikami.

Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akrylem, olejem, akvarelem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu, ale ta není mezi výtvarníky tolik používaná. Pokud vás neláká „velké“ umění, malujte na textil, hedvábí nebo sklo. Nyní se však podívejme podrobněji na úvodní čtyři malířské techniky.

Nahoru

 

Základní charakteristika malířských technik

Akryl
Akrylové barvy se prodávají v tubách či velkých kelímcích. Schnou velmi rychle, ředí se vodou a zvláštními přísadami. Štětce se vymývají vodou. Zaschlá barva se neotírá, je stálá a může být přemalována bez toho, aniž bychom ji porušili (znovu ji už nerozmyjeme). Akryl můžeme namalovat technikou impasto, tj. neředěná barva v silných vrstvách, i v tenkých lazurních vrstvách (podobně jako u akvarelu). Akrylové barvy jsou po zaschnutí vodě odolné a mírně tmavnou. Malovat jimi můžeme na různé podklady od papíru přes plátno, dřevo, kov, sklo až po stěny. Více o akrylu

Olej
Olejové barvy schnou pomaleji (v závislosti na druhu a výrobci jsou NA DOTEK suché za cca 24 hodin až několik dní), malování proto vyžaduje dost času a trpělivosti. K míchání barev se používá terpentýn, olej a další přísady. Zaschlé barvy mohou být bez problému přemalovány. Mohou být používány v silných i lazurních vrstvách. Barvy jsou velmi bohaté a mají svou hloubku. Po zaschnutí ještě získávají na intenzitě. Jsou to barvy starých mistrů. Jejich trvanlivost v čase je velmi vysoká. Více o oleji

Akvarel
Akvarelové barvy se ředí vodou, štětce se vymývají vodou (a mýdlem). Prodávají se v tzv. pánvičkách nebo v tubách. Zaschlou malbu můžeme po rozmytí vodou znovu opravovat. I barvu vymáčknutou z tuby lze vodou znovu „oživit“. Akvarelové barvy jsou transparentní; malujeme jimi technikou překrývání suchých vrstev nebo mísením a rozpíjením mokrých vrstev barvy. Více o akvarelu

Pastel
Pastel se prodává ve formě lisovaných tyčinek. Barvy se míchají pouze na papíře (nikoliv na paletě), a to buď kladením přes sebe, různými typy šrafur nebo přímo mícháním. Nepotřebujeme štětce, nemusíme čekat na schnutí barev :-) Pastely lze také bez starostí používat v plenéru. Suché pastely je třeba na závěr zafixovat. Olejové pastely můžeme míchat či odstraňovat terpentýnem. Více o pastelu Nahoru

 

Jaké mají tyto techniky nevýhody?

Akryl
Schne velmi rychle. Pouze přidáním přísad zpomalujících schnutí nebo vlhčením vodou lze čas k práci s barvou prodloužit. Když jednou malba zaschne, nic s ní už nehne, ani opětovné rozmývání vodou. Proto je složité i vymývání palet a štětců, zaschne-li v nich barva.
Olej
Barvy obsahují směs rozpouštědel a olejů – pracujte proto ve větratelné místnosti. Barvy schnou dlouho, takže můžete využít mezičas a pracovat třeba na více obrazech najednou. Před závěrečným lakováním je lepší počkat několik měsíců, než je olejomalba dokonale suchá skrz naskrz. Štětce se čistí lakovým benzinem nebo podobným ředidlem (k dostání jsou i speciální čističe štětců pro olejové a akrylové barvy). Existují i olejové barvy ředitelné vodou, nejsou však tolik rozšířené.
Akvarel
Barvy jsou transparentní (ne krycí), je proto těžké opravit chyby, protože to, co jednou namalujete, už nevezmete zpět. Po zaschnutí barvy zesvětlují. Akvarelová bílá neexistuje, vznikne pouze vyhrazením bílého místa na papíru.
Pastely
Protože barvy se vzájemně nedají míchat před nanesením na papír, je lepší mít k dispozic širší barevnou škálu (čím více, tím lépe). Různé druhy a značky se liší svou tvrdostí/měkkostí. Měkké pastely mají větší tendenci se rozmazávat a pastelový prášek opadává z podkladu. Hotový pastel je proto třeba ochránit fixativem (barvy však po něm bohužel ztrácejí něco ze své zářivosti) nebo zarámováním za sklo. Nahoru

 

Co všechno vzít při rozhodování pro některou z technik v úvahu?

Co všechno vzít při rozhodování pro některou z technik v úvahu?
Náklady
Nejlevnější variantou je zřejmě akvarel nebo pastel. Chcete-li začít s akvarelem, pořiďte si sadu kvalitních barev v pánvičkách, alespoň 2 štětce různé velikosti a akvarelový blok. Nebo si kupte sadu pastelů (aspoň 36 barev, jinak toho moc nevyzkoušíte) a pastelový blok.
Složení
Jestli se rozhodnete pro olejomalbu, dejte pozor na složení ředidel a médií. Někteří lidé jsou na látky obsažené v ředidlech alergičtí (stejně tak pokud máte malé děti). Problémům s alefiemi a zápachem se vyhnete, koupíte-li si minerální líh bez zápachu nebo olejové barvy, které se ředí vodou. Kreslení měkkými pastely zase může produkovat jemný prach – u menších (mladých :-)) malířů pozor na vdechnutí. Prášek neodfukujte, raději jej smeťte jemným štětečkem nebo vysajte.
Obtížnost techniky
K malování olejů je potřeba velká příprava: natažení a ošetření plátna, namíchání barev s terpentýnem a jinými médii, musíte čekat mezi schnutím barevných vrstev atp. Proto bych tuto techniku nedoporučila úplným začátečníkům. Akryl je zajímavý prostředek i pro první kontakt s malbou. Kupte si spolu se sadou barev, štětci a vhodným podkladem (pro začátek stačí úplně papír) také přísadu pro zpomalování schnutí barev. Akvarelové barvy lze pro první kontakt s malbou velmi doporučit: nepotřebujete zvláštní média, plátna, ani oddělený ateliér. Můžete malovat třeba u kuchyňského stolu, nemáte-li vlastní pracovní místo. Ukápnutá barva se velmi jednoduše zlikviduje. Naproti tomu třeba ze suchého pastelu opadává prášek, proto se s pastely uchylte někam, kde nebude nepořádek tolik vadit. Pořídit si pastelové náčiní je velmi jednoduché. Technika vám může být blízká, protože lze kombinovat malbu s kresbou či výhradně pastely kreslit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář